Bizden Haberler

Sağlığa Zarar Verecek Ortamlardan Korunmak Için Yapılacak Uygulamalar Ve Alınan Temizlik Önlemlerinin Tümü Hijyen Olarak Tanımlanır. Her Insan Kendi Temizliğinden Sorumludur. Çocuk Yaşlarda Anne, Baba Veya Öğretmenler Tarafından Çoğu Zaman Bizzat Yapılarak Öğretilen Temizlik Uygulamalarının, Çocukluktan Sonra Bireyin Kendisi Tarafından Yapılması Gerekmektedir. Örneğin; Tuvaletten Sonra Ve Yiyeceklere Dokunmadan Önce Ellerin Yıkanması Bir Alışkanlık Olmalıdır. Her Gün Yapılan Işler Arasında Banyo Yapma Bir Başka Temizlik Uygulamasıdır.Temizliğin Sadece Görünür Kirlenme Olduğunda Yapılması Yeterli Değildir. Örneğin; Uykudan Uyanınca Yüzün Yıkanması, Çamaşırların Değiştirilmesi, Gündelik Temizlik Uygulamalarıdır.

Su Ve Sabun Olmadan Temizlikten Bahsetmek Olası Değildir. Gelişmiş Toplumlarda Kişisel Temizlikte En Fazla Kullanılan Malzemelerin Başında Su Ve Sabun Gelmektedir. Bunun Yanı Sıra Banyo Süngerleri, Lifleri, Diş Fırçaları, El Ve Ayak Temizliği Ile Vücut Temizliğinde Kullanılan Fırçalar, Tırnak Makası Ilk Akla Gelen Temizlik Araçlarıdır. Bunların Tümü Başkalarıyla Paylaşılmaması Gereken, Kişisel Temizlik Araçlarıdır.Başta Kişinin Kendi Sağlığı Olmak Üzere, Başkalarının Da Sağlığını Korumanın En Önemli Aracı Temizliktir. Sadece Beden Temizliği Değil, Kullanılan Her Şeyi Ve Her Ortamı Temiz Tutmak Da Temiz Olmanın Gereğidir.

 

HİJYEN NEDİR?

Sağlığa Zarar Verecek Ortamlardan Korunmak Için Yapılacak Uygulamalar Ve Alınan Temizlik Önlemlerinin Tümü Hijyen Olarak Tanımlanır.

 

SAĞLIKLI YAŞAM HİJYEN VE TEMİZLİK!!!

Her Insan Kendi Temizliğinden Sorumludur. Çocuk Yaşlarda Anne, Baba Veya Öğretmenler Tarafından Çoğu Zaman Bizzat Yapılarak Öğretilen Temizlik Uygulamalarının, Çocukluktan Sonra Bireyin Kendisi Tarafından Yapılması Gerekmektedir. Temizliği Sadece Görünür Kirlenmeden Sonra Yapılması,Yeterli Değildir. Örneğin; Uykudan Uyanınca Yüzün Yıkanması, Çamaşırların Değiştirilmesi,Gündelik Temizlik Uygulamalarıdır.

Su Ve Sabun Olmadan Temizlikten Bahsetmek Doğru Değildir. Gelişmiş Toplumlarda Kişisel Temizlikte En Fazla Kullanılan Malzemelerin Başında Su Ve Sabun Gelmektedir. Bunun Yanı Sıra Banyo Süngerleri, Lifleri, Diş Fırçaları, El Ve Ayak Temizliği Ürünleri. Bunların Tümü Kimseyle Paylaşılmaması Gereken Kişisel Bakım Ve Temizlik Ürünleridir.

Başta Kişinin Kendi Sağlığı Olmak Üzere Başkalarının Da Sağlığını Korumanın En Önemli Aracı Temizlik Ve Hijyendir. Sadece Beden Temizliği Değil Kullanılan Her Şeyi Ve Her Ortamı Temiz Tutmakta Temiz Olmanın Şartıdır.

TEMİZLİK,BAKIM VE DEZENFEKSİYONUNUN YAPILABİLMESİ İÇİN;
-Kir
-Yüzey,
-Kimyasal Madde,
-Temizlik Ekip Ve Ekipmanları,
-Temizlik Makineleri,
-Temizlik İşlem Ve Yöntemleri,
-İnsan Gücü,
Faktörlerinin Var Olması Gerekmektedir.

TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER;
A)Temizlenecek Malzemelerin Materyali Ve Bulunduğu Yer,
B)Kirlilik Yeri Ve Derecesi,
C)Kullanılacak Ürünün Cinsi,Bileşimi,Etkisi,
D)Temizlikte Kullanılacak Ekipmanlar Ve Malzemeler,
E)Temizlik Personelinin Bilgisi Ve Deneyimi,
F)Kullanılacak Suyun Özellikleri.

Ayna Temizliği
Aynanizi Temizlemenin Iki Basit Yolunu Siralayalim.
– Top Haline Getirdiginiz Gazete Kagidini, 2 Ölçü Su Ve 1,5 Ölçü Sirke Karisimina Batirarak
Bununla Aynanizi Silin, Sonra Kuru Bir Bezle Kurulayin.
-Yariya Kesilmis Çiğ Patatesle Aynayi Ovalayin. Sonra Içine Az Miktarda Alkol Katilmis
Suyla Durulayin.